تدریس خصوصی عربی

آشنایی دانش آموزان با ادبیات عرب به روش ساده و زبان شیوا

گردش مالی چند هزار میلیاردی کنکور، اجازه حذف این آسیب را نمی‌دهد
ساعت ٩:٠۸ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱۳٩٥/٩/٢٩   کلمات کلیدی: گردش مالی چند هزار میلیاردی کنکور

دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش در گفت‌وگو با ایلنا:
گردش مالی چند هزار میلیاردی کنکور، اجازه حذف این آسیب را نمی‌دهد!
دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش با تاکید بر حذف کنکور و جایگزینی روشی که بتواند؛ هم به دغدغه دوستان در آموزش عالی پاسخ دهد و هم آسیبی برای ما نداشته باشد، گفت: این همان کاری است که متخصصان ارزشیابی، باید سیستمی را تعریف کنند که الزاماتی را در آموزش عالی و آموزش و پرورش به وجود آوردند که شیوه گزینش دانشجو به این شیوه آسیب‌زای امروزی نباشد.
مهدی نویدادهم؛ دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، اظهار داشت: برای اینکه بدانیم؛ کنکور کارکرد مثبتی دارد یا منفی، باید با یک شاخصی به قضاوت بنشینیم؛ شاخص گاهی پذیرش دانشجو برای دانشگاه‌هاست، با این هدف کنکور عملکرد درستی دارد و به همین دلیل دوستان ما در آموزش عالی مدافع برگزاری کنکور هستند و معتقدند که عدالت رعایت می‌شود و حقی تضییع نمی‌شود؛ بچه‌ها با استعداد مناسب در صندلی‌های مناسب می‌نشینند و سعی می‌کنند که انتخاب بهینه‌ای برای دانشجو داشته باشند.
وی افزود: وقتی از منظر اهداف تعلیم و تربیت به قضیه نگاه می‌کنیم؛ کارکرد ۱۰۰ درصد مغایر دارد و آن را مانع تحقق اهداف تعلیم و تربیت می‌دانیم؛ حتی اگر هدف تعلیم و تربیت و نظام آموزش و پرورش را هم آموزش بدانیم، باز کنکور مفید است؛ یعنی دانسته‌ها، معلومات و محفوظات دانش‌آموزان را می‌سنجد و رتبه‌بندی می‌کند، اما اگر هدف آموزش و پرورش را تربیت بدانیم، آن چیزی که سند تحول بنیادین مدعی است، کنکور سم مهلک است و مانع جدی است که خوشبختانه جناب دکتر دانش آشتیانی به خوبی به این بحث اشاره کردند. سند تحول هدفش این است که تربیت در ساحت‌های ۶ گانه اتفاق بیفتد.
دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش ادامه داد: کنکور به طور مثال دانش سیاسی و هنری را می‌سنجد نه ذوق هنری و توانمندی و استعداد هنری دانش آموزان را. به چه دلیل کسی که دانش بیشتری دارد، زندگی موفق‌تری دارد؟ مهارت‌های زندگی فراتر از دانش است و امروز بحث هوش چند گانه مطرح است. اینها همان نکاتی است که با کنکور و به روش فعلی کنکور نمی‌شود، سنجید به همین دلیل کنکور به روش فعلی برای آموزش و پرورش موجود، یک آسیب است و برای آموزش و پرورش مبتنی بر سند تحول نیز یک مانع و سم مهلکی است.
نوید ادهم با تاکید بر حذف کنکور و جایگزینی روشی که بتواند هم به دغدغه دوستان در آموزش عالی پاسخ دهد و هم آسیبی نداشته باشد، گفت: این همان کاری است که متخصصان ارزشیابی، باید سیستمی را تعریف کنند که الزاماتی را در آموزش عالی و آموزش و پرورش به وجود آوردند  که شیوه گزینش دانشجو به این شیوه آسیب‌زای امروزی نباشد.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: حالا خوشبختانه گذشت زمان به نفع آموزش و پرورش در حال گذار است؛ یعنی اگر ما این بحث‌ها را ۱۰ سال پیش می‌کردیم، مخالفان جدی داشتیم، اما در حال حاضر به این دلیل که ظرفیت دانشگاه‌ها بالا رفته و ورودی پشت کنکور کمتر شده، صندلی‌های خالی در دانشگاه‌ها داریم و لذا به همین دلیل خیلی از رشته‌ها بدون کنکور پذیرش می‌کنند و خیلی هم خنده‌آور است که افراد زیادی را در این یکی دو سه سال اخیر داشتیم که در رشته‌های مختلف به صرف ثبت‌نام در کنکور پذیرفته شدند. این است که آن شائبه را ایجاد می‌کند که مافیای کنکور و دستان پنهان اقتصادی و گردش مالی چند هزار میلیاردی آن اجازه نمی‌دهد که این آسیب از راه آموزش و پرورش برداشته شود.


تعریف فعل و اسم و حرف
ساعت ٥:٢٦ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱۳٩٥/٩/٢٩   کلمات کلیدی: تعریف فعل و اسم و حرف

گفتیم که واژگان زبان عربی شامل سه قسم اسم و فعل و حرف است .  اینجا مختصری لازم در باره هر یک می گوئیم . فعل کلمه ای است که دلالت بر انجام کار یا وقوع حالتی در زمانی  دارد. مانند: ذَهَبَ  «رفت» که دلالت برانجام فعل رفتن در گذشته(ماضی) دارد . و مانند: مَرِضَ «بیمار شد» که دلالت بر وقوع حالتی در زمان ماضی دارد. اسم کلمه ای است که بطور مستقل بر چیزی  یا انجام کار یا وقوع حالت دلالت دارد بدون قید زمان یا بر زمانی دلالت دارد بدون انجام کار یا وقوع حالت  . اما دلالت برچیز یا صفت که 90% اسمها را شامل می شود. مثل: جَبَلٌ یعنی کوه و طالِبٌ یعنی دانش آموز یا دانشجو . اما دلالت برانجام فعل بدون قید زمان مثل: کِتابَة یعنی نوشتن . اما دلالت بر زمان بدون وقوع فعل مثل : اَمسِ یعنی دیروز.  اما حرف معنای مستقل و تام و کامل ندارد . مثل: «علی» یعنی بر یا بر روی ، شنونده منتظر می ماند بشنود بر که؟ یا روی چه؟


سنگ‌اندازی‌ در اجرای مصوبات مجلس برای حذف کنکور
ساعت ٥:٥٩ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱۳٩٥/٩/٢۸   کلمات کلیدی: حذف کنکور

معاون پژوهشی آموزش و پرورش مطرح کرد:
سنگ‌اندازی‌ در اجرای مصوبات مجلس برای حذف کنکور
به گزارش ایلنا، حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمدیان اظهار کرد: کسانی‌که به تحقق اهداف پرورشی و فرهنگی در آموزش و پرورش ابراز علاقه می‌کنند و از عدم تحقق آن دل‌نگران هستند باید با عزمی جدّی خیمه و خرمگاه کنکور را پایین بیاورند.
معاون پژوهشی وزارت آموزش و پرورش یادآور شد تا پدیده‌ای به نام کنکور وجود دارد، اهداف پرورشی دورة دوم متوسطه قابل تحقق نیست و تا کنکور حذف نشود اهداف تربیتی دورة اول متوسطه نیز تحت‌الشعاع آموزش تست زنی و آزمون‌های ورودی و راهنمایی به مدارس خاص قرار خواهد داشت.
محمدیان اضافه کرد: بازارگردانان کنکورهمیشه با طرح عناوین و موضوعات فرعی دنبال دمیدن به آتش کنکور برای پر رونق نگهداشتن تجارت آموزشی هستند. البته در این بین بخشنامه‌های ثبت‌نام مدارس خاص نیز به این بازار رونق می‌بخشد.
دکتر محمدیان در جواب کسانی‌ که علاقمندی دانش‌آموزان به چند رشتة خاص و محدودیت آن رشته‌ها برای پذیرش بیشتر را بهانة ضرورت کنکور عنوان می‌کنند، اظهار کرد: این مسأله خاص کشور ما نیست، برای حل این معضل چندین راهکار وجود دارد به شرط آن که از فضاسازی‌های مافیایی کنکورهراس وجود نداشته باشد.
محمدیان با یادآوری مصوبات مجلس برای حذف کنکور، اظهار کرد: سنگ‌اندازی‌ها در اجرای این مصوبات بیشتر از سنگلاخ موجود مسیر بوده است.
وی اضافه کرد: آنچه امروز به نام آموزش‌های خارج از مدرسه، توسط کلاس‌های کنکور و از طریق کتاب‌ها و جزوات رنگ وارنگ غیراستاندارد به چشم می‌‌خورد ایجاد اختلال در فرایند آموزشی و تربیتی است و ضرورت دارد اولیاء دانش‌آموزان و معلمان و مربیان با آن برخورد منطقی و مسئولانه نمایند